Interviu LockedUp – jocurile escape room si pandemia Covid19

Al cincilea episod din seria noastra de interviuri cu operatorii escape room din Bucuresti si impactul epidemiei Covid19 asupra lor este despre LockedUp. Cititi mai jos raspunsul detaliat la intrebarile noastre cu informatii interesante despre proiecte recente si viitoare.

 

Escape Central: Cum v-ati descurcat in aceasta perioada dificila?

LOCKEDupIn luna februarie a.c LOCKEDup a implinit 5 ani. Cinci ani in care am proiectat si implementat 19 scenarii de escape rooms si am ajuns de la o echipa de 3 persoane la una de 10, bucurand in acelasi timp mii de oameni cu experientele noastre. Nu am putut sa sarbatorim acel moment aniversar, parte din echipa nefiind prezenta. Stabilisem ca urma sa ne strangem toti pentru a desface sampania saptamana urmatoare (finalul lunii martie)…but COVID-19 happened…Pentru siguranta jucatorilor si a echipei noastre decisesem sa inchidem pentru o perioada scurta toate jocurile, insa perioada scurta s-a transformat in 3 luni prin decizia statului, pe care o intelegem, sanatatea este o prioritate in orice moment.

Nu putem sa nu va impartasim statutul nostru actual. In aceste momente toti suntem extrem de vulnerabili iar distractia nu este un subiect prioritar pentru nimeni. Toata industria de divertisment, mai mult decat oricand, are nevoie de sprijinul vostru (al jucatorilor) ca sa poata continua. Ne concentram toate fortele sa rezistam, nu suntem corporatii sau investitori care sa reziste foarte mult timp pe scadere, avem niste resurse limitate, suntem o nisa mica, dar avem incredere ca situatia se va remedia curand. Noi avem echipa in format restrans in acest moment iar una din cele 3 locatii, mai precis cea preluata acum 2 ani are ca deadline luna septembrie pentru a decide daca o pastram sau o inchidem.

Jocurile de escape rooms se pot juca in marea lor majoritate doar in locatiile in care sunt amenajate. Stim ca avem jocuri foarte bune atunci cand voi jucati si vedem entuziasmul cu care parcurgeti scenariile si probele atent gandite iar la final primim un feedback valoros. Experientele de tip escape rooms ne-au adus impreuna iar noi ne dorim sa continuam sa ne revedem cu bine si anul urmator si peste multi alti ani pentru a continua evadarile din cotidian in scenarii inedite care va provoaca atentia, logica, indemanarea, spiritul de echipa si alte abilitati conexe. Sustinerea voastra ne da forta si incredere pentru a da viata unor experiente din ce in ce mai bune.

Daca jocurile noastre v-au oferit experiente inedite, alegeti sa ramaneti alaturi de noi in aceasta perioada, jucand escape rooms in locatiile deschise, jucand jocurile mobile/online lansate de operatori sau achizitionand gift carduri electronice. Asigurati-va ca tot ceea ce va aducea bucurie inainte de pandemie va continua sa existe, continuati sa achizitionati produsele si serviciile celor pe care ii preferati din toate domeniile avand grija sa respectati regulile si totul o sa fie bine cand se va termina aceasta perioada diferita care ne provoaca pe toti din toate punctele de vedere. Daca v-ati dorit sa jucati unul din jocurile existente pe piata si ati amanat decizia din varii motive, acum este momentul potrivit sa mergeti sa-l jucati, acum puteti face diferenta. Vorbim cu siguranta si in numele colegilor nostri din domeniu, toti experimentam aceleasi dificultati iar voi sunteti cei pe care ne bazam! :)

 

Escape Central: Camerele sunt deschise in acest moment? Daca da, ce masuri de protectie impotriva raspandirii Covid-19 ati adoptat pentru jucatori?

LOCKEDupDa, jocurile noastre sunt deschise respectand toate masurile de precautie si igienizare impuse de autoritati. Accesul in locatiile noastre este direct stradal (spre deosebire de cei care au spatii in centre/galerii comerciale, imobile comune, etc…) iar spatiul de joc este rezervat in mod privat de persoane care fac parte din aceeasi familie, locuiesc impreuna sau sunt foarte apropiati si atunci au grija sa se protejeze reciproc. Acest detaliu, desi la noi in tara pare normal, pentru ca asa a fost mereu, aduce in aceasta perioada niste avantaje atat operatorilor cat si jucatorilor.

Pe pietele din America de Nord si de Sud, precum si in tarile din Asia jocurile de escape s-au putut juca intotdeauna in grupuri de minim 8/10/12 persoane, motiv pentru care fiecare joc se tinea pentru grupuri mixte de persoane care nu se cunosteau intre ele. La noi, fiecare operator a decis atunci cand a deschis sau a preluat de la cei deja deschisi ideea de grup privat, rezervare privata. In acest moment aceasta alegere s-a dovedit foarte potrivita pentru ca aceast mic domeniu sa supravietuiasca in Romania.

Avand in vedere ca noi in fiecare locatie avem cate 2 jocuri, ca prima modificare implementata a fost decalarea intervalelor de start. Jocurile au ore de start diferite, fiind decalate cu 30 minute, astfel incat nu vor exista niciodata suprapuneri ale echipelor in spatiile de receptie. Intazierile nu sunt acceptate in acest moment, rugam participantii sa respecte ora rezervata, sa nu vina nici mai devreme dar nici mai tarziu fata de aceasta. Rugam toti participantii sa vina cu masti de protectie, utilizarea lor fiind obligatorie pe toata durata vizitei. Accesul in joc se face doar dupa ce jucatorii s-au spalat si dezinfectat pe maini iar aceasta procedura se impune si la finalul jocului. Punem la dispozitia tuturor produse de dezinfectare.

Pentru a scurta timpul de interactionare in spatiul de receptie nu mai oferim apa plata la dozator in aceasta perioada iar regulile si povestile sunt scurtate si efectuate de Game Masteri de la o distanta de minim 1,5m. Startul jocurilor Jigsaw PuzzleThe Blacklist si Paranormal Activity au fost modificate, astfel incat jucatorii sa nu mai interactioneze la fel ca inainte cu obiectele predate inainte de joc. Game Masterii nu ating manerele/clantele usilor, jucatorii intrand si iesind singuri din joc. Pozele echipelor sunt efectuate doar cu anumite props-uri, au ramas doar cele care pot fi dezinfectate, am exlus halatele de ingineri la Chernobyl si mastile full face de la Jigsaw (pozele din aceasta perioada sunt cele care se pot arata nepotilor, COVID memorabilia ;) ).

Salile de joc sunt aerisite si dezinfectate cu produse biocide dupa fiecare echipa. Garantam dezinfectarea implementand toate procedurile de siguranta din punctul acesta de vedere. Folosim produse biocide cu minim 75% alcool, dublu certificate: 1 – certificate ISO, 2 – certificate de Institutul National de Cercetare Medicala Cantacuzino, pentru a ne asigura ca se respecta calitatea. Echipa noastra poarta masti si manusi de unica folosinta pe toata durata turei si respecta distantarea si normele sanitare implementate la resetare si la incasare. Dezinfectam toate obiectele si suprafetele, inclusiv bancnotele primite si cele folosite ca rest, desi incurajam toate echipele sa achite cu cardul pentru a reduce contactul.

Pentru protectia echipei noastre cat si a celorlalti jucatori, persoanele bolnave, in particular cele care afiseaza simptome respiratorii acute (tuse, febra, dureri de gat, scurtarea respiratiei) sunt rugate sa nu se inscrie la joc (persoanele care se prezinta in locatii si au aceste simptome nu vor putea participa la joc). Nu am avut aceasta situatie pana in acest moment si speram sa nu se intample nici de acum inainte. Jucatorii de escape sunt responsabili, au inteles si respectat toate masurile de siguranta comunicate.

Toate aceste reguli, care nu sunt negociabile, ne protejeaza atat pe noi ca echipa cat si pe toti jucatorii care ne trec pragul. Va garantam ca si noi, creatorii jocurilor ne dorim sa fim in siguranta, motiv pentru care in aceasta perioada suntem din nou Game Masterii propriilor jocuri. Asa ne asiguram mai mult decat oricand de respectarea normelor de catre intreaga echipa. Un aspect pozitiv rezultat din aceasta experienta este faptul ca unele reguli implementate acum le vom pastra pentru totdeauna (ex: solutiile de dezinfectare din receptii si procedura de igienizare inainte de startul jocului, cat si dupa). Sa joci escape rooms in aceasta perioada este mai putin periculos decat orice alta experienta permisa dar care are loc in spatii aglomerate de persoane necunoscute.

 

Escape Central: Ati lansat proiecte speciale in aceasta perioada? (jocuri online, jocuri mobile, jocuri ce pot fi descarcate de pe internet, etc). Care au fost reactiile jucatorilor?

LOCKEDupNoi suntem fanii jocurilor reale, motiv pentru care am lansat in perioada starii de urgenta un concept in premiera pe piata din Romania si anume inchirierea unui joc de escape mobil => escape@home sau escape@theoffice. Jocul se numeste Pirates: The Cursed Chest si poate fi inchiriat de persoane fizice pentru a fi jucat in confortul propriilor locuinte sau de persoane juridice care doresc sa ofere echipei o experienta inedita la birou.

Reactiile au fost foarte bune. Este un produs premium ca aspect si functionalitate iar jucatorii au fost extrem de incantati cand au primit la ei acasa acest cufar care le-a satisfacut nevoia acuta de a juca escape room real. Are toate ingredientele pentru a beneficia de un timp de deconectare in familie, cu prietenii sau echipa. Au fost echipe care l-au inchiriat pentru jocuri consecutive, experimentand o seara de competitie la ei acasa, jucand cu prietenii pe modul fete vs. baieti iar altii l-au inchiriat pentru momente aniversare. Este cea mai similara experienta pe care o poti avea la tine acasa sau la birou cu cea avuta intr-un escape room real.

 

Escape Central: Ati lansat jocuri escape room noi in ultima perioada? Care au fost reactiile jucatorilor?

LOCKEDupTocmai am lansat jocul The Amulet of Zorro care promite sa va distreze la maxim si sa va poarte departe de lumea reala pentru 90 de minute de aventura pura. Consideram ca ne-am indeplinit misiunea si cu acest joc, am creat o experienta altfel iar reactiile jucatorilor sunt mai mult decat savuroase. Pentru astfel de reactii lansam jocuri noi si ne dorim din ce in ce mai mult sa reusim sa aducem la viata povesti uitate. Ca sa facem o paralela potrivita, un escape room bun este ca o carte buna, te transpune in poveste, te poarta prin toate starile si te face sa regreti la final ca s-a terminat…

Si ca sa nu mai spunem noi altceva, redam un review al unei jucatoare pasionate de escape rooms (care are peste 250 jocuri la activ peste tot in lume) despre The Amulet of Zorro, postat pe pagina personala imediat dupa ce a jucat: ”Not sure if it’s because I always had a weakness for Zorro, but the newest game from LOCKEDup Real Escape Rooms blew me away. Immersive atmosphere, great settings, clever games, cool sound effects, perfect all around. The Amulet of Zorro – my new personal favourite.” O.V. Radu

 

Escape Central:  Ce planuri de viitor aveti (camere sau proiecte noi?) si cum vedeti viitorul acestor jocuri in Romania?

LOCKEDupAvem in lucru deja un al doilea joc mobil care se numeste The Zodiac Killer iar acesta va fi un joc de investigatie bazat pe povestea reala a celebrului criminal in serie neidentificat care a terorizat in anii ’60 orasul San Francisco. Acest joc are componente indoor si outdoor si o sa functioneze la fel ca jocul mobil deja lansat, o sa poata fi inchiriat si jucat acasa, la birou si in oras. Nu avem o data de lansare, lucram la el si cand este gata veti afla, cel mai probabil la inceputul lunii septembrie. Promitem si de data aceasta ca va merita asteptarea.

Pe langa proiectul mobil, suntem in lucru si cu un proiect inedit si interactiv, in care ne-am unit ideile cu prietenii de la Inside Rooms si The Codex pentru a aduce la viata un joc cu componenta principala outdoor in care echipe de ”subiecti” concureaza pentru indeplinirea unei misiuni cu adevarat neconventionale. In acest moment nu putem divulga mai multe informatii insa cat de curand veti afla cu totii toate detaliile acestui proiect special!

IMAGINATION IS THE ONLY WEAPON IN THE WAR AGAINST REALITY… WE’RE ALL MAD HERE!

Viitorul acestor jocuri in Romania este cu noi in el si in acest moment este dependent de sustinerea si increderea pe care jucatorii trebuie sa ni le acorde. Putem si vrem sa ramanem activi, vom lansa noi experiente, insa pentru a face acest lucru voi trebuie sa veniti toti la joc! Până ne revedem, stay safe & play escape rooms! Multumim Escape Central pentru sustinere!

 

Pentru informatii suplimentare despre camerele LockedUp si rezervari vizitati www.lockedup.ro. Camerele LockedUp: The Amulet of ZorroCriminal MindBlacklistLord of the Rings: The JourneyParanormal ActivityChernobyl Reactor 4 si Jigsaw Puzzle.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>